Bear Grylls – „Szkoła Przetrwania” – recenzja

bear

Dla każdego?

Tak! Dla każdego, w szczególności jak sam pisze ”każdemu spośród 28 milionów skautów na całym świecie”. Jest dobrze.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki druha Grzegorza Białasa.

Co w trawie piszczy?

Rzeczywiście autor zawarł wszelkie podstawy, na których wszystko się opiera, zatem jest to poradnik zarówno dla adeptów sztuki survivalu, jak i starych wyjadaczy.

Książka jest pełna, ma 10 rozdziałów. Każdy z nich jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Są również wyszczególnione podrozdziały – wzbogacone o zakładki: „Praktyczne porady Beara” i „Trening czyni mistrza”, które ułatwiają wyszukiwanie pożądanego przez Ciebie zagadnienia.

Jest jednak pewna część, która została moim zdaniem zbyt ubogo rozwinięta. Chodzi mi o samą psychologię i chęć przetrwania. Moim zdaniem jest to najważniejsza kwestia, która powinna stać murem jak „Dąb Bartek” i mówić POMYŚL, żyjesz albo umierasz – a tak moim zdaniem nie jest.

Na pochwałę zasługuje również szata graficzna. Jest wiele zdjęć, rysunków, które ułatwiają rozumienie czytanego tekstu, choćby układ szałasu czy ślady dzika.

Pod koniec każdego rozdziału znajduje się „Opowieść przy ognisku”, która niejako jest podsumowaniem i krótką historią z życia samego autora np. z czasów wytrzymałościowych szkoleń wojskowych, które są ciekawe.

Podsumowując – polecam tę książkę.

dh Grzegorz Białas